Randevu

Ptozis PDF Yazdır e-Posta

        Üst göz kapağının düşüklüğü blefaroptosis ya da yagın olarak kullanıldığı üzere kısaca ptozis olarak adlandırılır. Ağır ptozislerde üst kapak kenarı tüm pupil alanını hatta tüm korneayı örtmüş olabilir. Ptozis kişiyi ve çevresini oldukça rahatsız eden kozmetik bir kusur oluşturur. Ayrıca özellikle ağır konjenital ptozisler görmenin gelişimini engelleyebilir. Bu nedenle uygun zamanda uygun yöntemlerle düzeltmeleri zorunludur.

       Göz kapağı düşüklüklerinin yaklaşık üçte ikisi konjenital olarak görülmektedir. Kalanlar ise altta kalan nedene bağlı olmak üzere myojenik (kaş hastalıklarına bağlı), mekanik ( trahom, travma, tümör) nörolojik (3.sinir felci) ya da involüsyonel (yaşa bağlı) veya post operatif (operasyon sonrası)olarak sınıflandırılabilir.

        Göz kapağı dışındaki nedenlerle ptozis oluşması ya da ptozis varmış gibi izlerin oluşmasına pseudoptozis (yalancı ptozis) denir. Bu durumda alttaki göz küresi   desteğinin        kaybı, diğer gözde exoftalmos veya iritasyon yaratan alerjik konjonktivit gibi bir durum söz konusudur.

PTOZİS TEDAVİSİ: İyi bir planlama ve tedavi seçimi yapabilmek için cerrahın tüm cerrahi yöntemler konusunda belirli bir bilgi ve deneyime sahip olması gereklidir. Bir ptozis karşısında her şeyden önce verilmesi gereken karar tedavi gerekliliği ve eğer gerekli ise bu tedavinin zamanıdır.

 
Copyright © 2010 TURKUAZ GÖZ MERKEZİ - Her hakkı saklıdır. Son güncelleme 6 Şubat 2012 webmaster