Randevu

Konjenital Anomiler PDF Yazdır e-Posta
a-      Blefarofimozis: İnterkantal aralığın geniş olması ve ptozis ile beraberdir. Tedavi Z ve V-Y plastilerle yapılır. 3-4 ay sonra askı girişimi ile ptozis düzeltilir.
b-      Konjenital ektropion: Epifora ve exposure keratite yol açabilir. Lateral tarsorafi veya kulak greftleri ile tedavi edilir.
c-      Ankiloblefaron: Göz kapaklarının örümcek ağı gibi küçük deri parçaları ile birbirine kısmen ya da tamamen birleşik olması halinde tedavi cerrahidir.
d-      Epikantüs: Burun kökünden başlayarak kapağı ilerleyen yarımay şeklinde tipik deri kıvrımıdır. Genelde doğu ırkının bir özelliğidir. Tedavi Z ya da V-Y plastilerdir.
e-      Epibleferon: Bir kaş ve deri kıvrımının kapak kenarının üzerine binmesi ile oluşan Trikiazis (kirpik dönmesi) şiddeti ile bu kıvrım operasyon ile düzeltilir.
f-       Konjenital Entropion: Göz kapağının içeri doğru dönmesidir. Epiblefarona bağlı ise düzelir. Bu yüzden entropionu acil olarak düzeltmeye gerek yoktur.
g-      Konjenital distikiazis: Fazladan bir kirpik sırasının varlığı söz konusudur. Lubrikan göz damları, krioablasyon veya mukozal greft ile tedavi edilir.
 
 
h-      Konjenital koloboma: Genellikle üst kapaktaki yarıklıktır. Cerrahi olarak kapatılır.
i-        Konjenital ptozis: Göz kapağındaki düşüklük halidir. 3-5 yaşlarında okul çağından önce düzeltilir.
j-        Punktum Atrezisi: Göz yaşı sisteminin distal ucunda kanallaşmanın tamamlanmaması sonucu oluşur. Hastalar gözyaşarmasından bahsederler. Tedavisi kanaliküler intubasyondur. 
k-    Lakrimal Kese Fistülü: Burun kanalında küçük bir delik  şeklinde  görünür.  Drenaj sisteminin obstrüksüyonu sona erdiğinde fistül kendiliğinden kapanır.
l-        Nazolakrimal Kanal Tıkanıklığı: Doğumdan sonraki ilk günlerde konjonktival ve kirpik diplerinden biriken mükoz bir salgı ile dikkat çeker. Bebek uykudan uyandığında gözde biriken sekresyon fazkadır. Tedavisinde antibiyotikli damlalar kullanılır. Masaj önemli bir tedavi yöntemi olup aileye anlatılmalı ve bıkmadan mutlaka uygulamaları önerilmelidir. 1 yaşına kadar açılmazsa intübasyon uygulanır.
 
Copyright © 2010 TURKUAZ GÖZ MERKEZİ - Her hakkı saklıdır. Son güncelleme 6 Şubat 2012 webmaster